Najnowszy numer czasopisma "Nowoczesny Technik Dentystyczny".
Wykorzystanie wiedzy dotyczącej projektowania, percepcji ludzkiego oka i indywidualnych gustów pacjenta może stanowić znaczący czynnik leczenia ortodontycznego. Wszędzie tam, gdzie to od pacjenta zależy, czy i jak często będzie używać aparatu ortodontycznego, należy użyć wszystkich pozatechnicznych narzędzi, aby ten czas leczenia był rzeczywiście w pełni wykorzystany. Znajomość zagadnień związanych z tym, jak zaprojektować aparat, żeby pacjentowi podobała się nasza praca i w konsekwencji chętnie ją użytkował, może być kluczowa dla skuteczności procesu leczniczego, szczególnie u dzieci.
Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji literaturowych, które mogą posłużyć do odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceramiki licujące mogą się odwarstwiać zarówno od podbudowy metalowej, jak i bazującej na tlenku cyrkonu.
Dla pacjentów z wysokimi wymaganiami estetycznymi powstały materiały termoplastyczne. W publikacji zaprezentowano charakterystykę wybranych materiałów elastycznych stosowanych w wykonawstwie protez ruchomych.Są one ratunkiem dla pacjentów, którym zależy na estetyce, a także dla alergików.W opracowaniu uwzględniono wady i zalety omawianych rozwiązań. Opisano wskazania i przeciwwskazania dla danego typu uzupełnień oraz przedstawiono pokrótce część laboratoryjną wykonawstwa protez ruchomych z materiałów termoplastycznych.
Przyspieszający postęp technologiczny owocuje nowymi rozwiązaniami w dziedzinie techniki dentystycznej.
Prace kombinowane kojarzą się nam najczęściej z klasycznym mostem kilkupunktowym, zespolonym z jakimiś elementami utrzymującymi typu zatrzask, zasuwa, rygiel itp., plus frezowanie od strony podniebiennej/ językowej i protezy szkieletowej bezklamrowej. Artykuł przedstawia projekt bardziej skomplikowanej pracy kombinowanej
Protetyka stała stanowi optymalne rozwiązanie dla problemu bezzębia, zapewniając jednocześnie prawidłowe funkcje żucia oraz przywracając wysoką jakość życia pacjenta.
W przypadku prac na filarach oszlifowanych zębów pomocny może okazać się WAX-UP jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Pomaga on ustalić z pacjentem realne możliwości protetyczne, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z technikiem dentystycznym.
Kiedy musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy zaprojektować i wykończyć prace z tlenku cyrkonu, które mamy wykonać, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – od estetyki po funkcję oraz od czasu realizacji po przewidziany budżet.
W artykule przedstawiono możliwość przeprowadzenia zabiegu pełnołukowej, natychmiastowej rekonstrukcji implantoprotetycznej u pacjentki z resztkowym uzębieniem w szczęce, przygotowanej do zabiegu implantacji nawigowanej, z szablonem implantoprotetycznym.
W artykule zostały opisane właściwości, sposób obróbki i zastosowania czystego tytanu oraz jego stopów w protetyce stomatologicznej. Przedstawiono zalety i wady tytanu, zwrócono uwagę na jego biozgodność z żywymi tkankami, przejawiającą się wysoką odpornością na korozję. Opisano technologie przetwarzania tytanu, tj. specjalną technologię odlewniczą, frezowanie CAD/CAM, technologię selektywnego stapiania laserem SLM i erozję iskrową.
Dzisiaj stomatologia cyfrowa oferuje coraz więcej możliwości, od technik projektowych i wykonawczych do nowoczesnych materiałów protetycznych. Właściwy dobór narzędzi i materiałów pozwala przeprowadzić leczenie w sposób przewidywalny i uzyskać trwały efekt końcowy, zgodny z oczekiwaniami pacjenta.